Pronet kullanıcı deneyimlerim

Bir süre önce, evimin güvenliğini sağlayabilmek adına güvenlik hizmeti almaya karar verdim. Bu süreçte birçok firmayı gözden geçirmiş olsam da neticede Pronet ile çalışmaya karar verdim. Bu yazımda beğendiğim hususlar veyahut hoşnut kalmadığım noktaları kısaca derleyerek deneyimlerimi aktarmak istiyorum.

Nedir bu Pronet?

Ülkemizin en popüler güvenlik şirketleri arasında yer alan Pronet, ev ve işyerleri için çeşitli güvenlik hizmetleri sunar. Kurduğu her bir sistemini alarm merkezi üzerinden takip ederek bölgesel korumanın yanı sıra merkezî bir koruma sağlar.

Benim tercihimi bu firmadan yana kullanmamda etkili olan genel hususlar;

 • Evimden aldığı herhangi bir sinyali alarm merkezi aracılığıyla denetleyerek etkin bir koruma hizmeti sağlaması,
 • Akıllı ev çözümlerine uyumlu olması,
 • Alarm sisteminin tamamıyla mobil cihazlara entegre edilebiliyor olması(“wow” dememe sebep olan bir özellik değil ama hâlen çağa ayak uyduramamış birçok firmayla karşı karşıya kaldım bu süreçte)
 • Kurulum sürecinin oldukça pratik olması ve herhangi bir tadilata ihtiyaç duyulmaması,
 • Hizmet kapsamının süreç içerisinde kişiselleştirilebiliyor olması (dilediğiniz zaman ürün ekleyip çıkarabiliyorsunuz.

olarak sıralanabilir. Bu hususlara binaen ise;

 • Hareket Sensörü,
 • Kapı/Pencere Manyetik Sensörü,
 • Akıllı kilit,
 • Akıllı priz,
 • Akıllı termostat,
 • Güvenlik kamerası

gibi birçok ürününü kapsayan abonelik sürecimi başlattım.

Neden Pronet ürünlerine ihtiyaç duydum?

Önceden yaşamakta olduğum ev, teras katında yer aldığından olası tehditlere son derece açıktı. Site içerisinde güvenlik görevlileri bulunuyor olmasına rağmen birçok eksiklik ve aksaklık söz konusu idi. Kendimin ve evimin güvenliğini sağlamak için bir güvenlik sistemine ihtiyaç duyuyordum. Pronet ile de bu şekilde tanışmış olduk.

Hem alarm sistemi hem de sisteme bağlı olarak faaliyet gösteren sensörler, oldukça iyi çalışıyorlar. Her birinin durumunu hem mobil cihazınızdan hem de alarm paneli üzerinden kolaylıkla takip edebiliyor, ihtiyacınıza göre yapılandırabiliyorsunuz. Hareket sensörleri evcil hayvanları görmezden gelirken herhangi bir insan fark ettiklerinde bir yandan fotoğrafını çekip sizlere ve alarm merkezine iletirken diğer yandan da alarm tetikliyorlar.

Tüm bunlarla birlikte zaman içerisinde sisteminiz sizleri daha iyi tanıyarak sizlerden beklemediği bir etkinlik fark ettiğinde doğrudan uyarıda bulunuyor. Örneğin normalde açık bırakmadığınız bir pencerenizi açık bırakırsanız -ev içerisinde olsanız dahi- sizlere bilgilendirme yapılıyor. Bununla birlikte, elektrik kesintisi gibi durumlar da hızlı bir şekilde bildirilip gerekli önlemlerin alınması sağlanıyor. Şayet uzun süre ev dışında kalıyorsanız bu gibi bildirimlerin hayatınızı çok kolaylaştıracağını belirtmek isterim.

Pronet Beklenmeyen Aktivite

Belirttiğim bu nitelikler, güvenlik tarafında aldığım hizmeti genel anlamıyla özetliyordu. Şimdi, diğer ürünler hakkındaki değerlendirmelerimi de aktaracağım.

1) Akıllı termostat

Kış aylarının gelmesiyle birlikte ısınma için harcadığım yakıt miktarı fazlasıyla arttı. Günümün büyük bir kısmını (neredeyse 10 – 12 saat) ev dışında geçirdiğimden tüm gün doğalgaz kullanımı yapmak, hem maddi açıdan hem de doğa açısından pek mantıklı bir husus değildi. Yorgun bir şekilde eve döndüğümde soğuk bir ortamla karşılaşmak istemediğimden ısıtma sistemini tamamıyla devre dışı bırakmak pek tercihim değildi. Bu sebeple, Pronet’in akıllı termostat ürününü kullanmaya başladım.

Pronet Termostat Programları

Alarm sisteminize entegre edilen termostatla birlikte evinizin hedef sıcaklığınızı hem cihaz üzerinden hem de telefonunuz üzerinden kolaylıkla yönetebiliyorsunuz. Bununla birlikte, otomatik programlardan faydalanarak evinizin hangi saat aralığında kaç derece olmasını istediğinizi belirleyebiliyorsunuz. Açıkçası benim tercihim, genellikle otomatik programlardan yana oluyor. Zira ortam sıcaklığının benim tercihlerime göre otomatik olarak düzenleniyor olması, yaşam kalitemi de üst seviyeye taşıyor.

Pronet Termostat Programları

2) Akıllı Priz

Çalışma odamda birçok elektronik cihazı aynı anda kullanmaktayım. Zaman zaman bu cihazlara sağlanan elektriği denetlemeye ihtiyaç duyuyorum. Örneğin ben evde değilken access point cihazımın çalışmasının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple, akıllı priz hizmeti almaya karar verdim. Bu priz sayesinde dilediğiniz zaman ürünlerinizin enerjisini kesebiliyor, tıpkı termostatta olduğu gibi programlar kurabiliyor ve enerji tüketiminizi takip edebiliyorsanız.

Dipnot: Enerji tüketimini takip edebildiğimiz kısmı ve enerji raporlarını henüz incelemedim. Bu noktayı kurulum öncesi yapılan bilgilendirme ışığında ifade ediyorum.

3) Güvenlik Kamerası

Çalışma odamda birçok hassas elektronik cihazın bulunuyor olması ve bu odanın temizliğinin, ev işlerinde bana yardımcı olan bir hanımefendi tarafından yapılması hasebiyle hem eşyalarımı güvence altına almak hem de olası güvenlik sorunlarında görüntülere rahatlıkla ulaşabilmek amacıyla bir adet güvenlik kamerası kullanıyorum. Aynı anda sesli ve görüntülü kayıt yaptığı için son derece kullanışlı bir cihaz olmasıyla birlikte başarılı bir görüntü kalitesine sahip olduğunu belirtebilirim. Kayıtlar hem kamera üzerindeki SD kartta hem de bulut üzerinde muhafaza ediliyor.

4) Akıllı Kilit

Akıllı kilit benim için çok çok gerekli bir ürün değildi lakin paketimle birlikte hediye edildiğinden hizmet planıma dahil ettim. An itibarıyla ücretsiz olarak kullandığım bu cihaz hem evime şifreyle kolay bir şekilde giriş yapabilmemi mümkün kılıyor hem de bana kapımı mobil cihazım üzerinden açmamamı veya kilitlememi sağlıyor.

Takdirimi kazanan veyahut beni şaşırtan noktalar

Pronet deneyimim süresince beni hoşnut eden veyahut şaşırtan bazı noktalar oldu. Bunlara kısaca değinmem gerekirse;

1) Taşınma Süreci

Şayet farklı bir adrese taşınmak istiyorsanız alarm sisteminizin yeni adresinize taşınma süreci çok çok kolay bir şekilde işliyor. Eski evinizdeki sisteminizi olduğu gibi bırakıp sizlere yeni bir sistem kurulumu yapıyor, eski sistemle ilgili süreçleri sizleri uğraştırmadan takip ediyorlar. Açıkçası bu, beni şaşırtan bir nokta idi. Zira hizmet almaya başladıktan sonra henüz 2 ay bile geçmemişken yeni adresime tamamıyla yeni ürünler kurmuşlardı.

2) Ekipman desteği

Alarm sisteminizde herhangi bir cihazla ilgili yaşayabileceğiniz en ufak bir problemde dahi şayet talep ediyorsanız cihaz değişikliği yapıyorlar. Abesle iştigal bir örnekle, neredeyse “kameram tozlandı, değiştirir misiniz?” diye sorsanız bile değişiklik yapabilirler. Bu yönlerini seviyorum

3) Ücretsiz deneme hizmeti

Pronet, bünyesi dahilindeki herhangi bir ürünü denemek istediğinizde sizlere bir aylık bir ücretsiz deneme süresi tanımlayarak dilediğiniz gibi deneyimlemenizi sağlıyor. Bu arada minik bir ipucu vereyim, şayet teknik servislerden deneme hizmeti talep ederseniz iki aylık bir ücretsiz kullanım hakkı sağlayabiliyorlar. “Dedektörüm düştü.” gibi bir mazeretle teknik servis kaydı oluşturup gelen ekibe denemek istediğiniz ürünü söylediğinizde, deneme hakkınızı tanımlıyorlar.

Pronet ile ilgili eleştirel yaklaşabileceğim noktalar

Aldığım hizmet kapsamında beğendiğim noktalar olduğu gibi eleştirel yaklaşabileceğim hususlar da bulunuyor. Bunları, şu şekilde sıralayabilirim:

1) Teknik servis

Firmanın teknik servis hizmeti, bazı temel problemlerin önüne geçilebilirse çok daha başarılı olacaktır. Bu problemler;

Planlama yetersizliği

Aldığım son birkaç teknik servis hizmetini göz önünde bulundurduğumda, ciddi bir planlama sorunu olduğunu açıkça ifade edebilirim. Servis kaydı açtığınızda ofis ortamında yaptıkları planlamalar, ne yazık ki saha çalışanlarıyla uyuşmuyor. Örneğin, 21 Aralık Perşembe günü saat 09.30’daki servis randevuma 20.00’de gelindi. Burada teknik ekibin hiçbir suçu yok zira o saatte şirket yazılı sınav yapıyormuş, yani planlama yapanlar her kimse şirket bünyesindeki faaliyetlerden dahi bîhaberler.

Ekibin çalışma süresinin çok uzun olması

Teoride her şey çabucak halledilebiliyor gibi görünse de saha çalışmalarında birçok sorun yaşanabiliyor. Kimi zaman kullanılan cihazlarla alakalı alakalı problemler, kimi zaman yazılımsal problemler ne yazık ki servis sürecini uzatabiliyor. Bu noktada, teknik ekibe yeterince bilgilendirme yapılmadığını ve kullanılan cihazların öncesinde test edilmediğini düşünüyorum. Zira bugüne dek aldığım servis hizmetlerinin neredeyse hepsi üç saatten fazla zamanımızı aldı. Sistemime herhangi bir cihaz ilave edildiğinde ekip montaj için 5 dakikasını, oluşan problemleri gidermek adına birkaç saatini harcıyor.

2) Fiyat

Alarm merkezi gibi güzel yanları olsa da Pronet’in genel anlamda ‘tuzlu’ bir hizmet sağladığını ifade edebilirim. 24 ay taahhüt yaptığınız ve 6 ayda bir enflasyon zammı ödediğinizi göz önünde bulundurursak sizlere çıkardıkları maliyet tablosu son derece iddialı görünüyor. İhtiyaç duyduğunuz bir noktadaysanız bu hususu görmezden geliyorsunuz fakat uzun vadede biraz can sıkıcı olabiliyor.

3) Taşınma sonrası ekstra ücretlendirmeler

Saha çalışanlarının yaptıkları bilgilendirmeye göre paketiniz, bazı standart ekipmanlar içeriyor. Örneğin kapı ve pencereler için kullanılan manyetik sensörler, hizmetinizin “olmazsa olmazı” niteliğinde olduğundan standart paket içerisinde zaten bulunuyor. Kurulum yaptırdığınız ev içerisinde kaç adet dedektör kullanırsanız kullanın ekstra bir ücretlendirme çıkmıyor.

Bu kısma kadar her şey yolundayken taşınma sonrasında her bir ilave dedektör için fazladan ücret alıyorlar ve standart paketinizin yanı sıra her ay bu dedektörlerin ücretlerini ödüyorsunuz. 2+1 bir evden 3+1 bir eve taşınmış olmam, bana her ay yüzlerce liralık bir ekstra külfet yükledi. Standart pakette yer alan, hizmetin olmazsa olmazı niteliğindeki ekipmanların ekstra ücretlendirmeye tabi tutulmasını şiddetle eleştirebilirim.

Netice

Yazdıklarımdan anlayabileceğiniz üzere aldığım hizmetle ilgili beğendiğim ve beğenmediğim birçok husus bulunuyor. Fakat genel bir değerlendirme yaptığımda, tekrar bir alarm sistemi alacak olsam yine Pronet’i tercih edeceğimi rahatlıkla söyleyebiliyorum. Elbette olumsuzlukları yok değil fakat en azından bana güvende olduğumu hissettirebiliyor. Bu, gerçekten önemli bir detay.

Yorum yapın